Świetlica środowiskowa Strefa wyobraźni od 1 stycznia 2022 jest jednostką podległą Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Buku. Świetlica korzysta z pomieszczeń piwniczych zlokalizowanych w budynku Przedszkola Krasnala Hałabały w Buku przy ul. Kpt. W. Wegnera 10.
Świetlica otwarta dla dzieci od poniedziałku do piątku od godziny 15:00 do godziny 18:00. Świetlica jest czynna przez cały rok z wyłączeniem wakacji (lipiec).
W świetlicy zatrudnionych jest 5 wychowawców.
Głównym zadaniem Świetlicy jest wsparcie rodziny w zakresie szeroko pojętej pomocy
wychowawczej, pedagogicznej, psychologicznej, socjalnej. Świetlica Środowiskowa zapewnia swym wychowankom fachową pomoc i opiekę po zajęciach szkolnych, w tym pomoc w odrabianiu zadań domowych, uzupełnianiu zaległości i braków szkolnych, a także jest organizatorem czasu wolnego w różnorodnych formach tj. zajęć plastycznych, sportowych, rekreacyjnych, edukacyjnych.
Zajęcia w świetlicy odbywają się według przygotowywanych miesięcznych planów
pracy. (przykładowy plan w załączniku). Organizacja czasu wolnego realizowana jest w ciągu całego roku szkolnego dla wszystkich podopiecznych świetlicy środowiskowej przez wychowawców. Wychowawcy zatrudnieni w świetlicy środowiskowej starają się zapewnić różnorodność zajęć w czasie wolnym, tak by podopieczni zdobyli nowe, przydatne umiejętności oraz utrwalili już te posiadane. W trakcie roku szkolnego wychowankowie świetlicy mogą korzystać z pomocy dydaktycznej wychowawców tj. kompensacja braków w nauce. Wychowawcy pomagali podopiecznym w odrabianiu zadań domowych, w nadrabianiu zaległości w nauce, utrwaleniu poszczególnych partii materiałów. Ponadto, u podopiecznych kształtowana była spostrzegawczość, koncentracja, uwaga podczas gier i zabaw dydaktycznych, rozgrywek umysłowych, zagadek, łamigłówek, quizów, gier stolikowych.
Dożywianie prowadzone jest przez cały okres funkcjonowania świetlicy w formie podwieczorków. Przygotowanie podwieczorków przeprowadzone jest zgodnie z dyżurami podopiecznych, pod
ścisłym nadzorem wychowawcy, dzięki czemu dzieci uczą się racjonalnego i ekonomicznego gospodarowania produktami oraz prawidłowego posługiwania się sztućcami. Ponadto raz w tygodniu odbywają się zajęcia kulinarne, w trakcie których podopieczni zdobywają umiejętności przygotowania posiłków. Duży nacisk kładziony jest na higienę pracy z żywnością. Kształtowane są również nawyki kultury życia codziennego: nauka podstaw savoir-vivre, kreowanie zdrowego stylu życia, zrozumienie przez podopiecznych potrzeby postrzegania zasad kulturalnego zachowania się wśród ludzi.
Pobyt podopiecznych w świetlicy jest dobrowolny i nieodpłatny.
Do korzystania z usług świetlicy upoważnia złożenie deklaracji uczestnictwa.